Kod | TRA-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Katedra Transportu |
Kierunek studiów | Transport |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 3,5 roku, 7 semestrów |
Adres komisji rekrutacyjnej | Podchorążych 10, 64-920 Piła |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od godziny 8:00 do godziny 15:00 |
Adres WWW | https://transport.ans.pila.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
TRANSPORT – STACJONARNE I stopnia
OPIS KIERUNKU STUDIÓW
Studia na tym kierunku zapewniają wykształcenie specjalistów nowoczesnego transportu w zagadnieniach inżynierii ruchu transportowego, systemów transportowych i organizacji funkcjonowania środków transportu, a także zaplecza technicznego transportu. Wykształcenie, jakie uzyskuje absolwent, przygotowuje go do rozwiązywania różnorodnych, często złożonych problemów związanych z logistyką i ekonomiką transportu, analizą i projektowaniem systemów transportowych, eksploatacją środków technicznych oraz sterowaniem ruchem w odniesieniu do transportu drogowego. Takie wykształcenie obejmujące wiedzę z zakresu infrastruktury środków technicznych, sterowania oraz problemów organizacyjnych i ekonomicznych w zakresie transportu, jest nowoczesne i zgodne z interdyscyplinarnym charakterem transportu jako dziedziny nauki.
Program studiów obejmuje zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, projekty i seminaria) w tym 6 miesięcy praktyki zawodowej. Istnieje możliwość prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Miejscem odbywania praktyki są przedsiębiorstwa transportowo-spedycyjne oraz instytucje i firmy, których działalność umożliwia zrealizowanie ustalonego programu praktyki.
Na program studiów składają się przedmioty kształcenia ogólnego, podstawowe, kierunkowe i specjalizacyjne.
Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek. Specjalności wybierane są w dalszym toku studiów (po 4 semestrze studiów) i uruchomione zostaną w przypadku zainteresowania przez określoną ilość studentów.
SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU
Logistyka transportu
Studia zapewniają wykształcenie specjalistów, którzy uzyskują podstawę do pracy w zakresie logistyki transportu ludzi i ładunków, projektowania logistyki systemów transportowych, a zwłaszcza realizacji zadań wynikających z nowoczesnego łańcucha dostaw, dystrybucji i zarządzania przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Absolwent specjalności będzie wyróżniał się dużą znajomością: zagadnień planowania logistycznego, nowoczesnych technologii transportu, zarządzania flotą środków transportu, przygotowania efektywnego procesu przewozowego oraz odpowiednimi kwalifikacjami do kierowania firmą transportowo-spedycyjną.
Transport drogowy
Studia zapewniają wykształcenie specjalistów, którzy w oparciu o nabytą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, uzyskują podstawę do rozwiązywania problemów w zakresie transportu ludzi i ładunków, projektowania systemów transportowych, inżynierii infrastruktury drogowej oraz systemów eksploatacji środków transportowych, a zwłaszcza realizacji zadań transportowych i zarządzania nimi, przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych.
Absolwent specjalności będzie posiadał wiedzę niezbędną do zarządzania transportem drogowym w celu zapewnienia bezpiecznego i efektywnego przemieszczania osób i ładunków. Dzięki uzyskanym umiejętnościom absolwent będzie potrafił opracować dokumentację procesów spedycyjnych, organizować transport w ruchu krajowym i międzynarodowym oraz prowadzić działalność w zakresie transportu drogowego w przedsiębiorstwach przemysłowych i transportowo-spedycyjnych.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci tego kierunku są przygotowani do rozwiązywania problemów w zakresie organizacji, planowania i projektowania systemów sterowania transportem, kierowania ruchem, organizowania, nadzorowania oraz zarządzania procesami transportowymi, pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych służb inżynierii ruchu.
W ramach studiów absolwent zdobywa wiedzę wspomagającą jego przygotowanie do zdania egzaminu państwowego na certyfikat kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.
Absolwenci kierunku transport znajdują zatrudnienie w:
- działach transportu w przedsiębiorstwach,
- centrach logistycznych i dystrybucyjnych,
- specjalistycznych firmach świadczących usługi transportowe,
- specjalistycznych komórkach administracji rządowej i samorządowej,
- zakładach transportu regionalnego i miejskiego,
- przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych,
- firmach zaplecza technicznego środków transportu,
- jednostkach zarządzających bezpieczeństwem ruchu drogowego,
- ośrodkach ruchu drogowego i szkołach nauki jazdy.
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Kierunku - bud. J, I piętro, p. 119
tel. 67 352 26 51
WYMAGANE DOKUMENTY
Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:
- podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
- kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
- kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
- aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
- dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
- w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
- oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
- w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).
ZASADY KWALIFIKACJI
Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:
- zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożenie w terminie kompletu dokumentów.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.
Na kierunku transport konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka lub chemia, jeżeli nie ma fizyki.
O przyjęciu na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.
Nowa Matura
W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
- poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt
Stara Matura
W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:
dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:
- 3 = 66%,
- 4 = 83%,
- 5 = 100%.
dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:
- 2 = 66%,
- 3 = 75%,
- 4 = 84%,
- 5 = 92 %,
- 6 = 100%.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<