Kod | RAT-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Katedra Ratownictwa Medycznego |
Kierunek studiów | Ratownictwo Medyczne |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 6 semestrów, 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | Podchorążych 10, 64-920 Piła |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od godziny 8:00 do godziny 15:00 |
Adres WWW | https://ratownictwo.ans.pila.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
RATOWNICTWO MEDYCZNE - studia stacjonarne I˚ licencjackie
OPIS KIERUNKU STUDIÓW
Aktualnie obowiązująca Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, przyczyniła się do stworzenia Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego w Polsce. W ramach systemu działają: Szpitalne Oddziały Ratunkowe, Centra Powiadamiania Ratunkowego, Centra Urazowe, Zespoły Ratownictwa Medycznego typu P i typu S oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym spowodowała utworzenie nowego zawodu medycznego – ratownika medycznego, który jest absolwentem studiów wyższych na poziomie I stopnia (licencjat). Przy wyborze tego zawodu niezbędne są predyspozycje psychiczne i fizyczne, takie jak: odporność na pracę w stresie, umiejętność pracy w zespole, umiejętności komunikacji werbalnej i niewerbalnej, umiejętności organizowania i kierowania, odpowiednia kondycja fizyczna.
Istotą kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne jest uzyskanie wiedzy medycznej oraz umiejętności praktycznych z zakresu nauk medycznych, w szczególności medycznych czynności ratunkowych, wykonywanych u poszkodowanych w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Program studiów na kierunku ratownictwo medyczne jest zgodny z obowiązującym standardem kształcenia dla tego kierunku (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (Dz.U. 2019 poz. 1573).
Zajęcia dydaktyczne obejmują: wykłady, seminaria, ćwiczenia, ćwiczenia praktyczne, zajęcia praktyczne z wykorzystaniem Wirtualnej Symulacji Medycznej, zajęcia terenowe oraz praktykę zawodową. Ćwiczenia praktyczne odbywają się w: Ambulansie Szkoleniowym, Pracowni Wirtualnej Symulacji Medycznej, Pracowni USG, Pracowni Anatomii, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, w oddziale: Chirurgii, Neurologii, Chorób Wewnętrznych oraz Oddziale Położniczym.
Pracownie oraz sale dydaktyczne wyposażone są w najnowszy sprzęt, fantomy oraz symulatory do podstawowych oraz zaawansowanych czynności resuscytacyjnych. Niektóre z symulatorów zsynchronizowane są z programem komputerowym weryfikującym postępowanie ratunkowe. Dopełnieniem doskonałej bazy dydaktycznej jest kompletnie wyposażony ambulans, w którym również odbywają się zajęcia praktyczne.
W czasie studiów studenci kierunku Ratownictwo Medyczne realizują praktyki zawodowe w wymiarze 960 godzin, które odbywają się w oddziałach szpitalnych w trakcie roku akademickiego oraz w wakacje. Celem praktyk jest doskonalenie przez studentów zdobytej wiedzy oraz umiejętności praktycznego jej wykorzystania. Praktyki umożliwiają zdobycie doświadczenia zawodowego niezbędnego w pracy ratownika medycznego. W trakcie praktyk zawodowych ocenia się nie tylko wiadomości, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne, umiejętność powiązania teorii z praktyką i postawę zawodową.
Po ukończeniu kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne absolwent otrzymuje tytuł licencjata i przed dopuszczeniem do zawodu, jest zobowiązany zdać Państwowy Egzamin Ratownictwa Medycznego (PERM) w Centrum Egzaminów Medycznych (Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego z dnia 5 stycznia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 187)
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent uzyskuje tytuł licencjata Ratownictwa Medycznego i jest przygotowany do pracy w:
- w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym w szpitalnych oddziałach ratunkowych, zespołach ratownictwa medycznego, specjalistycznych służbach ratowniczych oraz ośrodkach nauczających,
- w centrach powiadamiania ratunkowego,
- w powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego,
- w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
- w charakterze instruktora pierwszej pomocy (w szkołach, jednostkach straży pożarnej, służbach ratowniczych i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości),
- w służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy,
- w charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczaniu imprez masowych,
- specjalistycznych służbach ratowniczych (WOPR, TOPR, GOPR),
- służbach mundurowych: Straż Pożarna, Straż Graniczna, Policja.
Absolwent uzyskuje wiedzę medyczną oraz umiejętności praktyczne z zakresu nauk medycznych, w szczególności medycznych czynności ratunkowych, wykonywanych u poszkodowanych w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Podstawą pracy absolwenta jest samodzielne wykonywanie medycznych czynności ratunkowych, do których należą między innymi:
- ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania,
- układanie pacjenta w pozycji właściwej dla rodzaju schorzenia lub odniesionych obrażeń,
- prowadzenie podstawowej i zaawansowanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych i dzieci,
- bezprzyrządowe przywracanie drożności dróg oddechowych,
- przyrządowe przywracanie drożności dróg oddechowych z zastosowaniem: rurki ustno-gardłowej oraz rurki nosowo-gardłowej,
- zastosowanie tlenoterapii,
- zastosowanie wspomagania oddechu lub prowadzenia wentylacji zastępczej z użyciem: maski twarzowej, zastawki oddechowej, worka samorozprężalnego oraz respiratora transportowego,
- wykonanie intubacji dotchawiczej w nagłym zatrzymaniu krążenia,
- wykonywanie konikopunkcji przy braku możliwości wykonywania intubacji,
- wykonywanie defibrylacji ręcznej pod kontrolą EKG,
- wykonanie przezskórnej elektrostymulacji serca w bradyarytmiach pacjentów niestabilnych hemodynamicznie,
- wykonanie kardiowersji w tachyarytmiach u pacjentów niestabilnych hemodynamicznie,
- wykonywanie defibrylacji automatycznej,
- wykonywanie EKG,
- monitorowanie czynności układu oddechowego,
- monitorowanie czynności układ krążenia.
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Kierunków Medycznych - bud. B, parter, p. 6
tel. 67 352 26 93
WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW
Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:
- podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
- kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
- kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
- zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów na obranym kierunku,
- aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
- dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
- w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
- oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
- w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).
UWAGI DOTYCZĄCE ZAŚWIADCZEŃ LEKARSKICH
Od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek ratownictwo medyczne wymagane jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów (zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019 - Dz.U. z 2019 r. poz. 1651) wystawione przez lekarza medycyny pracy.
Badania kandydatów wykonywane są bezpłatnie na podstawie imiennego skierowania wystawionego przez uczelnię w Wielkopolskim Centrum Medycyny Pracy w Pile.
Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy
Al. Wojska Polskiego 49 a
64-920 Piła
Godziny przyjęć: 8.00 – 12.30
ZASADY KWALIFIKACJI
Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:
- zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożenie w terminie kompletu dokumentów.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.
Na kierunku ratownictwo medyczne konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: biologia, chemia lub fizyka, jeżeli nie ma chemii.
O przyjęciu na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.
Nowa Matura
W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
- poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt
Stara Matura
W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:
dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:
- 3 = 66%,
- 4 = 83%,
- 5 = 100%.
dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:
- 2 = 66%,
- 3 = 75%,
- 4 = 84%,
- 5 = 92 %,
- 6 = 100%.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<