Rekrutacja na studia I, II stopnia i SJM 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Pielęgniarstwo

Szczegóły
Kod PIE-SL
Jednostka organizacyjna Katedra Pielęgniarstwa
Kierunek studiów Pielęgniarstwo
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 60
Czas trwania 6 semestrów, 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Podchorążych 10, 64-920 Piła
Godziny otwarcia sekretariatu Od godziny 8:00 do godziny 15:00
Adres WWW https://pielegniarstwo.ans.pila.pl
Wymagany dokument
  • Świadectwo dojrzałości (matura) lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (01.06.2024 00:01 – 08.08.2024 23:59)

PIELĘGNIARSTWO - studia stacjonarne I° licencjackie

OPIS KIERUNKU STUDIÓW

Studia pierwszego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo prowadzone są zgodnie ze standardem kształcenia na kierunku pielęgniarstwo.

Program studiów obejmuje zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, seminaria, zajęcia praktyczne), praktyki zawodowe oraz samokształcenie.

Od marca 2019 roku studenci kierunku pielęgniarstwo kształcą się w Centrum Symulacji Medycznych. Symulacja medyczna jest jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod nauczania postępowania praktycznego w różnych stanach zdrowia, choroby i zagrożenia życia. Studenci mają możliwość ćwiczenia postępowania wobec przypadków skomplikowanych i rzadkich oraz sprawdzenia wiedzy i umiejętności praktycznych w warunkach wiernie oddających środowisko szpitalne. W CSM znajdują m.in.: tzw. pracownie wysokiej wierności – wyposażone w kompletny, sprzęt audiowizualny (kamery, monitory itd.) do odtwarzania, rejestracji i analizy procesu dydaktycznego oraz zaawansowane symulatory z oprogramowaniem, umożliwiającym odtwarzanie mechanizmów fizjologicznych (krwawienie, oddychanie, płacz itp). Dzięki temu wyposażeniu i specjalnie przeszkolonym wykładowcom/trenerom, studenci mogą przećwiczyć i nauczyć się postępowania w wielu sytuacjach klinicznych, od najprostszych do bardzo skomplikowanych.

Praktyki zawodowe prowadzone są w lokalnych szpitalach na oddziałach: internistycznym, chirurgii, pediatrii, neurologii, położnictwie i ginekologii, anestezjologii i intensywnej terapii, geriatrii, psychiatrii, opiece paliatywnej oraz w podstawowej opiece zdrowotnej.

Po uzyskaniu tytułu licencjata absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia.

 

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent będzie przygotowany do samodzielnego wykonywania zawodu oraz pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, w tym: szpitalach, zakładach podstawowej opieki zdrowotnej, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, ośrodkach opieki paliatywno-hospicyjnej oraz domach opieki społecznej.

Dyplom licencjata pielęgniarstwa uzyskuje absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku Pielęgniarstwo, który

w zakresie wiedzy zna i rozumie:

  1. rozwój, budowę i funkcje organizmu człowieka w warunkach prawidłowych i patologicznych;
  2. etiologię, patomechanizm, objawy kliniczne, przebieg i sposoby postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w wybranych jednostkach chorobowych;
  3. uwarunkowania i mechanizmy funkcjonowania człowieka zdrowego i chorego;
  4. system opieki zdrowotnej w Rzeczypospolitej Polskiej i wybranych państwach członkowskich Unii Europejskiej;
  5. zasady promocji zdrowia i profilaktyki chorób;
  6. modele opieki pielęgniarskiej nad osobą zdrową, chorą, z niepełnosprawnością i umierającą;
  7. etyczne, społeczne i prawne uwarunkowania wykonywania zawodu pielęgniarki.

w zakresie umiejętności potrafi:

  1. udzielać świadczeń w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób;
  2. udzielać pierwszej pomocy i podejmować działania ratownicze w ramach resuscytacji krążeniowo-oddechowej;
  3. rozpoznawać problemy zdrowotne i określać priorytety w opiece pielęgniarskiej;
  4. samodzielnie organizować, planować i sprawować całościową i zindywidualizowaną opiekę pielęgniarską nad osobą chorą, z niepełnosprawnością i umierającą, wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej;
  5. samodzielnie udzielać świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych (w zakresie określonym w przepisach);
  6. decydować o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych;
  7. współpracować z rodziną lub opiekunem pacjenta w realizacji ustalonych celów opieki pielęgniarskiej oraz prowadzonych działań edukacyjnych;
  8. przeprowadzać badanie podmiotowe i przedmiotowe w celu postawienia diagnozy pielęgniarskiej;
  9. wystawiać recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, niezbędne do kontynuacji leczenia w ramach realizacji zleceń lekarskich;
  10. dokonywać analizy jakości opieki pielęgniarskiej;
  11. organizować pracę własną i podległego personelu oraz współpracować w zespołach opieki zdrowotnej.

w zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do:

  1. kierowania się dobrem pacjenta, poszanowania godności i autonomii osób powierzonych opiece, okazywania zrozumienia dla różnic światopoglądowych i kulturowych oraz empatii w relacji z pacjentem i jego rodziną;
  2. przestrzegania praw pacjenta;
  3. samodzielnego i rzetelnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki, w tym przestrzegania wartości i powinności moralnych w opiece nad pacjentem;
  4. ponoszenia odpowiedzialności za wykonywane czynności zawodowe;
  5. zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu;
  6. przewidywania i uwzględniania czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta;
  7. dostrzegania i rozpoznawania własnych ograniczeń w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych oraz dokonywania samooceny deficytów i potrzeb edukacyjnych.

Absolwent studiów licencjackich będzie znał język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy i potrafił posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów.

 

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Biuro Obsługi Kierunków Medycznych  - bud. B, parter, p. 6

tel. 67 352 26 95

 

WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW

Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:

  1. podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  2. kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
  3. kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
  4. zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów na obranym kierunku,
  5. aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
  6. dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł -  osobno dla każdego wybranego kierunku,
  7. w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
  8. oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
  9. w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).

 

UWAGI DOTYCZĄCE ZAŚWIADCZEŃ LEKARSKICH

Od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek pielęgniarstwo wymagane jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów (zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019 - Dz.U. z 2019 r. poz. 1651) wystawione przez lekarza medycyny pracy.

Badania kandydatów wykonywane są bezpłatnie na podstawie imiennego skierowania wystawionego przez uczelnię w Wielkopolskim Centrum Medycyny Pracy w Pile.

Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy

Al. Wojska Polskiego 49 a

64-920 Piła

Godziny przyjęć: 8.00 – 12.30


ZASADY KWALIFIKACJI

Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:

  1. zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  2. złożenie w terminie kompletu dokumentów.

Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.

Na kierunku pielęgniarstwo konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: biologia, chemia lub fizyka, jeżeli nie ma chemii.

O przyjęciu  na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.

 

Nowa Matura

W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:

  1. poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
  2. poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt

Stara Matura

W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:

dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:

  • 3 = 66%,
  • 4 = 83%,
  • 5 = 100%.

dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:

  • 2 = 66%,
  • 3 = 75%,
  • 4 = 84%,
  • 5 = 92 %,
  • 6 = 100%.

 Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<