Kod | PDC-SM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Katedra Pedagogiki |
Kierunek studiów | Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Jednolite magisterskie |
Profil studiów | praktyczny |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 5 lat, 10 semestrów |
Adres komisji rekrutacyjnej | ul. Podchorążych 10, 64-920 Piła |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od godziny 8:00 do godziny 15:00 |
Adres WWW | https://pedagogika.ans.pila.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
PEDAGOGIKA PRZEDSZKOLNA I WCZESNOSZKOLNA – studia stacjonarne jednolite magisterskie
OPIS KIERUNKU STUDIÓW
Kierunek studiów Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna dobrze wpisuje się w aktualne potrzeby społeczne i gospodarcze regionu pilskiego. Jest bowiem odpowiedzią na coraz silniej akcentowane potrzeby społeczne z zakresu opieki, wychowania, terapii i wsparcia człowieka na różnych etapach życia. Studia sprofilowane zostały w taki sposób, by w szczególności kształtować kompetencje praktyczne studentów. Program studiów został tak pomyślany, by maksymalizować sposobność nabywania przez studentów kompetencji o operacjonalizacyjnych walorach. Służyć ma temu, po pierwsze dobór przedmiotów, których zdecydowana większość zorientowana jest praktycznie i dotyka ważnych z tego właśnie punktu widzenia zagadnień. Należą do nich między innymi, obok przedmiotów realizujących treści wynikające ze standardów kształcenia, także przedmioty poruszające sprawy szeroko rozumianego wsparcia dzieci z deficytami rozwojowymi i psychospołecznymi, systemu instytucji zorientowanych na takie wsparcie, metody, techniki i narzędzia wspomagania rozwoju człowieka, a także aktywizacji zasobów środowiskowych. Dopełnieniem tej koncepcji programowej są przedmioty z zakresu komunikacji społecznej, mediacji, negocjacji, oraz coachingu. W zamyśle pozwala to na kompleksowe kształcenie studentów w zakresie trzech wymaganych obszarów, to jest: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Po drugie, w programie studiów dominują formy zajęć zorientowane na kształcenie kompetencji praktycznych, w szczególności poprzez udział studentów w laboratoriach i zajęciach o charakterze projektowym.
Istniejąca baza pomieszczeń, w tym z przeznaczeniem na specjalistyczne laboratoria, a także dostęp do niezbędnego wyposażenia dydaktycznego, daje niezwykle bogate spektrum możliwości korzystania z nowoczesnych zasobów umożliwiających kształcenie praktyczne specjalistów z obszaru pedagogiki. Pracownie kompetencji komunikacyjnych, edukacji i terapii, wraz z wyposażeniem w sprzęt do edukacji muzycznej, interaktywną podłogą i sprzętem do integracji sensorycznej, umożliwiają prowadzenie zajęć w sposób zapewniający praktyczny charakter studiów. Po trzecie wreszcie, osoby przewidywane do prowadzenia zajęć legitymują się w zdecydowanej większości znaczącym dorobkiem praktycznym w zakresie treści przedmiotowych, jakie zostały im powierzone. Kluczowe dla kierunku przedmioty m.in.: z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki, metodyk szczegółowych, profilaktyki społecznej, a także prawa oświatowego i rozwiązań instytucjonalnych realizowane będą przez doświadczonych praktyków, częstokroć legitymujących się stopniami naukowymi, a także doświadczeniem na stanowiskach kierowniczych w ważnych instytucjach obszaru edukacji i wychowania.
Wysokie kompetencje przypisać trzeba także nauczycielom akademickim pozyskanym do prowadzenia przedmiotów z zakresu metodologii i statystyki, socjologii, filozofii czy też komunikacji społecznej. Wszyscy łączą sferę doświadczenia praktycznego z bogatym dorobkiem o profilu akademickim. Wskazane tu trzy filary, na których oparto koncepcję kierunku gwarantują wysoką jakość kształcenia, a co szczególnie ważne jego praktyczny charakter, dostosowany do potrzeb współczesnego rynku pracy.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent studiów kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna dysponuje pogłębioną wiedzą ogólnopedagogiczną, historyczno-filozoficzną, socjologiczną, psychologiczną i dydaktyczną, które są niezbędne do rozumienia społeczno-kulturowego kontekstu procesu wychowania i kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Posiada poszerzone umiejętności w zakresie komunikacji społecznej i analizy rzeczywistości edukacyjnej oraz korzystania z warsztatu diagnostycznego. Sprawnie posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy jak również technologiami informacyjnymi. Posiada ugruntowaną zdolność do autorefleksji dotyczącej oceny własnej roli zawodowej oraz potrzeby stałego doskonalenia własnych umiejętności. Absolwent w pełni identyfikuje się z misją Uczelni, kształceniem w duchu humanizmu, patriotyzmu, obywatelskiej odpowiedzialności, społecznej aktywności. Absolwent uzyskuje poszerzone, specjalistyczne kompetencje przydatne do pracy w placówkach oświatowo-wychowawczych, poradniach specjalistycznych, placówkach opieki i wychowania.
Absolwent studiów na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna dysponować będzie zaawansowaną wiedzą ogólnopedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną, niezbędną do zrozumienia i interpretowania społeczno-kulturowego kontekstu opieki i wychowania, oraz do kreowania i konstruowania własnego rozwoju zawodowego. Ponadto będzie posiadać szeroką wiedzę na temat historycznych i współczesnych dokonań w dziedzinie pracy opiekuńczo-wychowawczej (ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania współczesnych systemów wsparcia rodziny i opieki nad dzieckiem, jak również światowych trendów w tym zakresie). Opanuje także w wysokim stopniu praktyczne umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb dziecka i rodziny, planowania i realizacji działań opiekuńczo-wychowawczych (w tym o charakterze profilaktycznym i terapeutycznym), komunikacji interpersonalnej, wzbogacania oraz doskonalenia swojej wiedzy i kompetencji w zakresie praktycznego działania oraz tworzenia własnego warsztatu metodycznego. Studia umożliwiają zdobycie rzetelnej, pogłębionej wiedzy z zakresu nauk o wychowaniu, rozwinięcie umiejętności refleksyjnego spojrzenia na przyszłość zawodową oraz pogłębionego rozumienia rzeczywistości edukacyjnej i opiekuńczo-wychowawczej.
Absolwent studiów na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna uzyskuje przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) i może być zatrudniony na stanowiskach:
- nauczyciela przedszkola i edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej);
- wychowawcy w szkolnych schroniskach młodzieżowych;
- nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych (po ukończeniu studiów wyższych na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela wychowawcy w świetlicach szkolnych);
- nauczyciela wychowawcy w internacie (po ukończeniu studiów wyższych na poziomie wymaganym do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym typie szkoły lub rodzaju placówki).
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Kierunku - bud. D, II piętro, p. 209
tel. 67 352 26 07
WYMAGANE DOKUMENTY
Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:
- podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
- kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
- kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
- aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
- dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
- w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
- oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
- w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).
ZASADY KWALIFIKACJI
Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:
- zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożenie w terminie kompletu dokumentów.
Postępowanie kwalifikacyjne na jednolite studia magisterskie obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.
Na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: język polski, wiedza o społeczeństwie.
O przyjęciu na I rok jednolitych studiów magisterskich decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.
Nowa Matura
W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
- poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt
Stara Matura
W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:
dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:
- 3 = 66%,
- 4 = 83%,
- 5 = 100%.
dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:
- 2 = 66%,
- 3 = 75%,
- 4 = 84%,
- 5 = 92 %,
- 6 = 100%.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<