Kod | MBM-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Katedra Inżynierii Mechanicznej |
Kierunek studiów | Mechanika i budowa maszyn |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 3,5 roku, 7 semestrów |
Adres komisji rekrutacyjnej | Podchorążych 10, 64-920 Piła |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od godziny 8:00 do godziny 15:00 |
Adres WWW | https://mechanika.ans.pila.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN – STACJONARNE I stopnia
OPIS KIERUNKU STUDIÓW
Program studiów zapewnia przygotowanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów posiadających wiedzę, kompetencje i umiejętności w zakresie organizacji i technologii produkcji, nowoczesnych metod wytwarzania oraz efektywnego sterowania procesami projektowania, wytwarzania i eksploatacji maszyn.
Program studiów obejmuje zajęcia dydaktycznych (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, ćwiczenia projektowe i seminaria) w tym 6 miesięcy praktyki zawodowej.
Miejscem odbywania praktyki i szkolenia zawodowego są zakłady przemysłowe, instytucje i firmy, których działalność umożliwia zrealizowanie ustalonego programu.
Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek. Specjalności wybierane są w dalszym toku studiów po 2 semestrze studiów i uruchomione zostaną od 4 semestru studiów w przypadku zainteresowania przez określoną ilość studentów.
SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU
Inżynieria produkcji
Studenci specjalności mają możliwość zdobycia wiedzy w zakresie efektywnej realizacji procesów produkcji w przemyśle maszynowym. Dotyczy to zasad projektowania wyrobów, eksploatacji urządzeń produkcyjnych oraz organizacji i zarządzania procesami wytwarzania. Dzięki nabytym kwalifikacjom absolwent ma możliwość podjęcia pracy w firmach produkcyjnych przemysłu maszynowego.
Pojazdy i maszyny robocze
Studia na specjalności umożliwiają zdobycie gruntownej wiedzy inżynierskiej, dzięki której absolwent może samodzielnie rozwiązywać problemy eksploatacji pojazdów i maszyn roboczych, kierować zespołami ludzkimi i wdrażać innowacje techniczne. Dzięki zdobytym kwalifikacjom absolwent ma możliwość podjęcia pracy w firmach transportowych, w zapleczu obsługowo-naprawczym pojazdów i maszyn roboczych oraz zakładach motoryzacyjnych.
Pilotaż bezzałogowych statków powietrznych
Studenci specjalności w ramach przedmiotów specjalnościowych będą przygotowani do uzyskania odpowiednich uprawnień w zakresie pilotowania dronów. Dzięki zdobytym kwalifikacjom, studenci w toku studiów nabędą wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowywania bezzałogowych statków powietrznych różnego typu do wykonywania misji (m.in. inspekcja: pól uprawnych, linii wysokiego napięcia, filmowanie imprez masowych, pomiary termowizyjne), przeprowadzenia ich, a następnie analizy pozyskanych w wyżej wymienionych misjach danych.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwenci kierunku potrafią, przy wykorzystaniu nowoczesnych metod organizacji pracy, planować, projektować i zarządzać systemami eksploatacji maszyn produkcyjnych oraz pojazdów i maszyn roboczych.
Absolwenci kierunku mechanika i budowa maszyn znajdują zatrudnienie w:
- przedsiębiorstwach produkcyjnych przemysłu maszynowego,
- firmach projektowych,
- przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem pojazdów i maszyn roboczych,
- przedsiębiorstwach i instytucjach użytkujących pojazdy i maszyny robocze,
- przedsiębiorstwach transportowych,
- firmach zaplecza technicznego pojazdów i maszyn,
- przedsiębiorstwach produkcji półfabrykatów, elementów, podzespołów, zespołów, układów, maszyn urządzeń na wszystkich etapach procesu produkcji,
- przedsiębiorstwach przy zarządzaniu personelem i procesem produkcyjnym.
Absolwent specjaliści pilotaż bezzałogowych statków powietrznych może pracować:
- w firmach monitorujących linie wysokiego napięcia,
- w firmach dokonujących teledetekcji na potrzeby firm ubezpieczeniowych,
- w jednostkach monitorujących zanieczyszczenie powietrza,
- w służbach mundurowych.
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Kierunku - bud. J, I piętro, p. 119
tel. 67 352 26 51
WYMAGANE DOKUMENTY
Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:
- podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
- kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
- kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
- aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
- dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
- w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
- oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
- w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).
ZASADY KWALIFIKACJI
Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:
- zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożenie w terminie kompletu dokumentów.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.
Na kierunku mechanika i budowa maszyn konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: matematyka, fizyka lub chemia, jeżeli nie ma fizyki.
O przyjęciu na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.
Nowa Matura
W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
- poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt
Stara Matura
W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:
dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:
- 3 = 66%,
- 4 = 83%,
- 5 = 100%.
dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:
- 2 = 66%,
- 3 = 75%,
- 4 = 84%,
- 5 = 92 %,
- 6 = 100%.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<