Kod | LIN-SL |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Katedra Filologii |
Kierunek studiów | Lingwistyka stosowana |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Pierwszego stopnia |
Języki wykładowe | angielski, polski |
Minimalna liczba studentów | 20 |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 6 semestrów, 3 lata |
Adres komisji rekrutacyjnej | Podchorążych 10, 64-920 Piła |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od godziny 8:00 do godziny 15:00 |
Adres WWW | https://filologia.ans.pila.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
LINGWISTYKA STOSOWANA - STACJONARNE I˚ licencjackie
OPIS KIERUNKU STUDIÓW
Studia na kierunku lingwistyka stosowana otwierają wiele drzwi do kariery i dają możliwość różnych kierunków rozwoju. Absolwent kierunku zna praktyczne zastosowanie wiedzy językoznawczej w rozwiązywaniu problemów językowych i ma doskonale rozwinięte umiejętności językowe: w przypadku języka angielskiego jest to poziom co najmniej C1 wg ESOKJ. Program kształcenia oferuje z jednej strony intensywny kurs praktycznej znajomości języka angielskiego, a z drugiej strony ćwiczenia i wykłady m.in. z językoznawstwa, prezentowania publicznego, wykonywania tłumaczeń czy komunikacji wizerunkowej. W toku studiów znajduje się również praktyka zawodowa (która może być odbywana za granicą).
Kształcenie opiera się na rozbudowanym, sześciomiesięcznym systemie praktyk (obejmującym 960 godzin) i kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności o charakterze praktycznym w trakcie zajęć o charakterze ćwiczeniowym i warsztatowym.
Na program studiów składają się przedmioty ogólne (np. technologia informacyjna), podstawowe (np. praktyczna nauka języka angielskiego, gramatyka, pisanie), kierunkowe (np. fonetyka, tłumaczenia), oraz specjalnościowe (np. prezentowanie publiczne, warsztaty kreatywności w biznesie, nowoczesne technologie w nauczaniu, język angielski specjalistyczny).
Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek lingwistyka stosowana. Po pierwszym semestrze studiów wybierana jest jedna z dwóch specjalności: „lektor języka angielskiego” lub „tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu”. Specjalności uruchomione są w przypadku zainteresowania przez określoną liczbę studentów.
SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU
TŁUMACZ JĘZYKA ANGIELSKIEGO W BIZNESIE I ZARZĄDZANIU
Absolwent specjalności „tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu” będzie posiadał wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne niezbędne do wykonywania tłumaczeń, ze szczególnym odniesieniem do tłumaczeń języka biznesu w firmach, instytucjach i organizacjach utrzymujących kontakty międzynarodowe.
Dzięki odbytym studiom i praktyce zawodowej absolwent:
-
będzie swobodnie i płynnie (w mowie i piśmie) posługiwał się językiem angielskim na poziomie biegłości co najmniej C1 wg ESOKJ,
-
pozna specjalistyczną terminologię związaną z biznesem, zarządzaniem i ekonomią przydatną w pracy zawodowej tłumacza,
-
nauczy się wykorzystywać nowoczesne narzędzia translatoryczne (CAT) w pracy tłumacza,
-
zdobędzie wiedzę z zakresu języka, kultury i literatury angielskojęzycznego obszaru językowego warunkującą efektywną komunikację w języku angielskim,
-
zdobędzie wiedzę na temat przekładu w odniesieniu do języka angielskiego i będzie potrafił zastosować tę wiedzę w praktyce tłumaczeniowej,
-
rozwinie swoją kreatywność i nauczy się współpracować w grupach międzynarodowych.
Specjalność „tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu” przygotowuje do pracy tłumacza języka angielskiego:
-
w przedsiębiorstwach sektora publicznego i prywatnego utrzymujących kontakty międzynarodowe.
Ponadto, absolwenci specjalności “tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu” mogą znaleźć zatrudnienie:
-
w instytucjach i przedsiębiorstwach opierających swoje funkcjonowanie na komunikacji w języku angielskim,
-
w biurach tłumaczeń,
-
w biurach podróży,
-
w placówkach kulturalnych,
-
jako korepetytorzy.
Co zyskujesz wybierając specjalność "tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu"?
- poza doskonałą znajomością języka, poznasz także różne triki marketingowe, które będziesz mógł wykorzystać w pracy,
-
zdobędziesz wiedzę z zakresu biznesu i zarządzania, co ułatwi Ci znalezienie pracy w międzynarodowych korporacjach,
-
poznasz zasady komunikacji i przepływ informacji w dużych firmach,
-
dzięki praktykom zawodowym w instytucjach publicznych nawiążesz kontakty, które pomogą Ci w przyszłości znaleźć dobrą pracę.
ORGANIZACJA STUDIÓW
Studenci specjalności "tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu" odbywają sześciomiesięczną praktykę w firmie lub instytucji o stałych kontaktach międzynarodowych. Praktyka, która ma na celu weryfikację wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych nabytych w trakcie studiów może być odbywana nie tylko w Polsce, ale również za granicą w ramach Programu Wymiany Międzynarodowej Erasmus+.
LEKTOR JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Specjalność ta przygotowuje przede wszystkim do pracy jako lektor języka angielskiego w szkołach językowych. Absolwent specjalności „lektor języka angielskiego” wykazuje się znajomością języka angielskiego zbliżoną do rodzimej (co najmniej C1 wg ESOKJ), znajomością drugiego języka obcego oraz posiada bogaty warsztat metodyczny. Absolwent posiada także interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku do przygotowywania i prowadzenia interesujących zajęć językowych.
Absolwent specjalności „lektor języka angielskiego” nabywa umiejętności:
-
językowe – przede wszystkim praktyczną znajomość języka angielskiego niezbędną do sprawnego komunikowania się w mowie i na piśmie na poziomie bliskim rodzimemu użytkownikowi,
-
metodyczne – konieczne do efektywnego nauczania języka angielskiego osób w różnym wieku (od najmłodszych do najstarszych uczących się) i pozwalające na skuteczne prowadzenie zajęć edukacyjnych, rozbudzanie zainteresowań poznawczych w przedmiocie oraz wspieranie rozwoju intelektualnego ucznia poprzez umiejętny dobór metod aktywizujących, technik nauczania, środków i pomocy dydaktycznych, a także umiejętność badania i oceny osiągnięć uczniów oraz własnej praktyki i
-
informacyjno-komunikacyjne w zakresie nauczania języka angielskiego w oparciu o nowoczesne technologie.
Specjalność „lektor języka angielskiego” przygotowuje do wykonywania zawodu lektora języka angielskiego. Przykładowe miejsca pracy absolwentów, to m.in. prywatne szkoły i przedszkola językowe oraz uniwersytety trzeciego wieku.
Ponadto, studenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
-
biurach tłumaczeń,
-
instytucjach kulturalnych,
-
biurach podróży,
-
redakcjach,
-
wydawnictwach,
-
środkach masowego przekazu,
-
sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury.
Studenci specjalności „lektor języka angielskiego” odbywają sześciomiesięczną praktykę, która realizowana jest równolegle z odpowiednimi modułami teoretycznymi. Podstawowym celem praktyki jest przygotowanie absolwenta do pracy w szkołach językowych.
Studia na specjalności „lektor języka angielskiego” trwają 6 semestrów. Zajęcia dydaktyczne obejmują wykłady, ćwiczenia, seminaria oraz lektoraty. Na program studiów składają się przedmioty kształcenia ogólnego, podstawowe, kierunkowe i specjalnościowe.
Formą rozliczenia poszczególnych przedmiotów jest egzamin, zaliczenie z oceną lub zaliczenie. Studia kończą się zdaniem egzaminu dyplomowego, do którego dopuszczenie uwarunkowane jest uzyskaniem pozytywnych ocen ze wszystkich przedmiotów objętych planem studiów, praktyki zawodowej i pracy dyplomowej. Absolwenci posiadają kompetencje do prowadzenia zajęć z języka angielskiego jako języka obcego w prywatnych instytucjach.
Co zyskujesz wybierając specjalność "lektor języka angielskiego"?
-
oprócz świetnej znajomości języka, warsztat pracy nowoczesnego lektora języka angielskiego,
-
zdobędziesz praktyczną wiedzę, jak uczyć języka angielskiego dzieci, nastolatków i osób dorosłych,
-
poznasz tajniki tłumaczeń, wystąpień publicznych i przeprowadzania efektywnych prezentacji,
-
dzięki praktykom zawodowym nawiążesz kontakty, które pomogą Ci w przyszłości znaleźć dobrą pracę.
Na specjalności lektor "języka angielskiego" nauczysz się:
-
w jaki sposób ludzie uczą się języków obcych,
-
jak prowadzić profesjonalne kursy i szkolenia językowe,
-
kreatywności w wykonywaniu przyszłej pracy zawodowej,
-
zasad komunikowania się w mowie i na piśmie,
-
dbałości o poprawne użycie języka,
-
wykorzystywania nowoczesnych technik informacyjnych,
-
drugiego języka obcego.
SYLWETKA ABSOLWENTA
Absolwent kierunku lingwistyka stosowana uzyskuje umiejętności z języka angielskiego na poziomie co najmniej C1 wg ESOKJ, a także zna drugi język obcy. Absolwent zna praktyczne zastosowania wiedzy językoznawczej w rozwiązywaniu problemów związanych z przyszłą pracą zawodową. Ponadto umie posługiwać się językiem specjalistycznym, niezbędnym do wykonywania zawodu i posiada interdyscyplinarne kompetencje pozwalające na wykorzystanie wiedzy o języku w różnorodnych dziedzinach nauki i życia społecznego. Absolwent kierunku lingwistyka stosowana jest zatem przygotowany do pracy w instytucjach, w których wymagana jest praktyczna znajomość językoznawstwa i umiejętność biegłego posługiwania się językiem angielskim.
Kompetencje absolwenta kierunku lingwistyka stosowana wszystkich specjalności są bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby środowiska społeczno-gospodarczego, ponieważ obecny rynek pracy w dużym stopniu opiera się na wzmożonych kontaktach międzynarodowych, które rozwijają się dzięki komunikacji w języku angielskim. W związku z powyższym na rynku pracy poszukiwani są specjaliści posługujący się biegle tym językiem i mogący podjąć pracę zarówno w edukacji jak i w sektorze gospodarczym. Zapotrzebowanie firm na pracowników z dobrą znajomością języka angielskiego (również specjalistycznego) popartą wiedzą z biznesu, zarządzania i komunikacji zaspokaja specjalność „tłumacz języka angielskiego w biznesie i zarządzaniu”. Natomiast wymogi rynku edukacyjnego zaspakajane są przez specjalność „lektor języka angielskiego” (absolwenci posiadają kwalifikacje do nauczania języka angielskiego szkołach i przedszkolach językowych i uniwersytetach trzeciego wieku).
Program studiów opiera się na rozbudowanym, sześciomiesięcznym systemie praktyk oraz kładzie nacisk na rozwijanie umiejętności studentów w trakcie zajęć o charakterze ćwiczeniowym i warsztatowym.
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Kierunku - bud. D, II piętro, p. 209
tel. 67 352 26 07
WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW
Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:
- podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
- kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
- kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
- aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
- dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
- w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
- oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
- w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).
ZASADY KWALIFIKACJI
Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:
- zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożenie w terminie kompletu dokumentów.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.
Na kierunku lingwistyka stosowana konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: język angielski, język polski.
O przyjęciu na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.
Nowa Matura
W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
- poziom rozszerzony - język polski 1% = 1,5 pkt
- poziom rozszerzony - język angielski 1%= 2,5 pkt
Stara Matura
W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:
dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:
- 3 = 66%,
- 4 = 83%,
- 5 = 100%.
dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:
- 2 = 66%,
- 3 = 75%,
- 4 = 84%,
- 5 = 92 %,
- 6 = 100%.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<