Rekrutacja na studia I, II stopnia i SJM 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Kryminalistyka z kryminologią

Szczegóły
Kod KRY-SL
Jednostka organizacyjna Katedra Kryminalistyki
Kierunek studiów Kryminalistyka z kryminologią
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 60
Czas trwania 3 lata, 6 semestrów
Adres komisji rekrutacyjnej ul. Podchorążych 10, 64-920 Piła
Godziny otwarcia sekretariatu Od godziny 8:00 do godziny 15:00
Adres WWW https://kryminalistyka.ans.pila.pl
Wymagany dokument
  • Świadectwo dojrzałości (matura) lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

KRYMINALISTYKA Z KRYMINOLOGIĄ – STACJONARNE I˚ licencjackie

O KIERUNKU KRYMINALISTYKA Z KRYMINOLOGIĄ

Kierunek kryminalistyka z kryminologią na Akademii Nauk Stosowanych im. S. Staszica w Pile jest odpowiedzią na nasilające się w Polsce i świecie problemy związane z systematycznym obniżaniem się stanu i poczucia bezpieczeństwa publicznego. Zarówno profil, jak program studiów, pomyślane zostały w taki sposób, by maksymalizować możliwość nabywania przez studentów kompetencji o praktycznych walorach.

Służy temu, w szczególności, dobór przedmiotów, których zdecydowana większość ma charakter praktyczny i dotyka ważnych z tego właśnie punktu widzenia zagadnień. Należą do nich między innymi sprawy bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz systemu instytucji zorientowanych na bezpieczeństwo, problematyka taktyki i techniki kryminalistycznej oraz rozpoznawczej, a także szeroko potraktowane zagadnienia ze zróżnicowanych obszarów prawa.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o bardzo wyspecjalizowaną bazę dydaktyczną. Jest to możliwe między innymi z uwagi na zasoby własne ANS w Pile, stale wzbogacane i modernizowane pod kątem potrzeb realizowanej oferty dydaktycznej. Ponadto prowadzone są moduły zajęć dodatkowych, w których uczestnictwo ma charakter fakultatywny. Zajęcia mają na celu poszerzenie wiedzy i umiejętności uczestniczących w nich studentów między innymi w zakresie:

  • strzelectwa,
  • płetwonurkowania,
  • samoobrony,
  • reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia,
  • fotografii.

W tej samej, fakultatywnej formie studenci mają możliwość uczestniczenia w specjalistycznych wykładach prowadzonych w języku angielskim.

Na kierunku funkcjonują też studenckie koła naukowe: SKN VIS PROBANDI o nachyleniu kryminologicznym, SKN Entomologii Sądowej NECRODES o nachyleniu kryminalistycznym oraz SKN ARGENTORAT o nachyleniu fotograficznym i kryminalistycznym. Pozwala to studentom pogłębiać i poszerzać specjalistyczną wiedzę i zdobywać dodatkowe umiejętności wykraczające znacznie poza obszar programu kształcenia. Studenci kierunku mają też możliwość uczestniczenia w wyjazdach zagranicznych organizowanych w ramach programu ERASMUS+.

Kierunek kryminalistyka z kryminologią prowadzony jest pod patronatem Komendanta Głównego Policji. Jednocześnie Rektor ANS w Pile podpisał umowy o współpracy m.in. ze Szkołą Policji w Pile i Komendą Powiatową Policji w Pile.

ORGANIZACJA STUDIÓW

Studia trwają 6 semestrów. Obejmują zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, ćwiczenia projektowe, ćwiczenia laboratoryjne i seminaria) oraz 960 godzin dydaktycznych praktyki zawodowej. W kształceniu dominują zajęcia o charakterze praktycznym. Formą zaliczenia poszczególnych przedmiotów jest egzamin lub zaliczenie z oceną.

ORGANIZACJA PRAKTYK ZAWODOWYCH

Studenci kryminalistyki z kryminologią odbywać będą praktyki w zróżnicowanych instytucjach z obszaru bezpieczeństwa publicznego. Do instytucji tych należą m.in. jednostki policji, w tym Szkoła Policji w Pile, sądy, prokuratury, straże miejskie i gminne, żandarmeria wojskowa, zakłady poprawcze, młodzieżowe ośrodki adaptacji społecznej, zespoły kuratorskiej służby wojskowej, jednostki ratownictwa, placówki medyczne, opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów.

 

CO Z TEGO WYNIKA DLA PRZYSZŁYCH ABSOLWENTÓW KIERUNKU?

Absolwent uzyska szeroki zasób wiedzy i umiejętności, które pozwalają mu w podstawowym wymiarze, lecz sprawnie, realizować zadania przypisane licznym instytucjom bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości, jak na przykład: policja, służby specjalne, straż miejska, kuratorska służba sądowa, służba więzienna. Ponadto znajdzie zatrudnienie w podmiotach sektora ubezpieczeń, czy instytucjach i organizacjach o charakterze pozarządowym, których działalność zorientowana jest na problematykę bezpieczeństwa społecznego, profilaktyki społecznej oraz przeciwdziałania i wykrywania przestępczości. Zdobyte podczas studiów umiejętności z powodzeniem można wykorzystać również w dziennikarstwie śledczym.

W procesie kształcenia studenci uczestniczyć będą przede wszystkim w zajęciach o charakterze praktycznym, w szczególności w formie laboratoriów, projektów i ćwiczeń. Podczas tych zajęć wykorzystywany będzie specjalistyczny sprzęt służący realizowaniu czynności z zakresu kryminalistyki i kryminologii.

Zasady działania i posługiwania się tym sprzętem prezentowane będą przede wszystkim przez ekspertów – praktyków z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. Skutkiem tego absolwenci zdobędą umiejętności, wiedzę i kompetencje między innymi w zakresie:

  • pobierania, zabezpieczania i analizy śladów kryminalistycznych;
  • wykorzystywania nowoczesnych metod i techniki informatycznej w zakresie działalności kryminalistycznej;
  • gromadzenia, analizowania i praktycznego wykorzystywania informacji, w tym także źródeł specjalistycznej informacji naukowej w celu ustawicznego doskonalenia się i poszerzania zakresu wiedzy profesjonalnej;
  • współpracy w podstawowym zakresie z sądami, prokuraturą, czy policją;
  • wykorzystywania wiedzy prawnej w postępowaniu dowodowym;
  • struktury organizacyjnej i sposobu funkcjonowania instytucji bezpieczeństwa;
  • podejmowania działań z zakresu interwencji kryzysowej, w tym udzielania wsparcia, mediacji, negocjacji, rozwiązywania konfliktów;
  • diagnozowania zagrożeń społecznych, oceny stopnia ich zaawansowania i projektowania oraz realizacji działań neutralizujących te zagrożenia;
  • prewencji kryminalnej.

Absolwent o takim zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych będzie przygotowany do odpowiedzialnego, profesjonalnego wykonywania powierzonych mu zadań w zakresach aktywności zawodowej powiązanej z kierunkiem studiów. Jednocześnie będzie miał możliwość podjęcia studiów drugiego stopnia, w szczególności powiązanych z szeroko rozumianymi naukami o bezpieczeństwie.

 

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Biuro Obsługi Kierunku - bud. D, II piętro, p. 209

tel. 67 352 26 07

 

WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW:

Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:

  1. podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  2. kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
  3. kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
  4. aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
  5. dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
  6. w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
  7. oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
  8. w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).

ZASADY KWALIFIKACJI

Warunkiem dopuszczenia kandydata do postępowania kwalifikacyjnego jest::

  1. zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  2. złożenie w terminie kompletu dokumentów.

Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.

Na kierunku kryminalistyka z kryminologią konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów:  język polski, matematyka.

O przyjęciu  na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów

 

Nowa Matura

W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:

  1. poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
  2. poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt

Stara Matura

W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:

dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:

  • 3 = 66%,
  • 4 = 83%,
  • 5 = 100%.

dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:

  • 2 = 66%,
  • 3 = 75%,
  • 4 = 84%,
  • 5 = 92 %,
  • 6 = 100%.

Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<