Kod | FIZ-SM |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Katedra Fizjoterapii |
Kierunek studiów | Fizjoterapia |
Forma studiów | Stacjonarne |
Poziom kształcenia | Jednolite magisterskie |
Profil studiów | praktyczny |
Języki wykładowe | polski |
Limit miejsc | 60 |
Czas trwania | 5 lat, 10 semestrów |
Adres komisji rekrutacyjnej | Podchorążych 10, 64-920 Piła |
Godziny otwarcia sekretariatu | Od godziny 8:00 do godziny 15:00 |
Adres WWW | https://fizjoterapia.ans.pila.pl |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
FIZJOTERAPIA – studia stacjonarne jednolite magisterskie
OPIS KIERUNKU STUDIÓW
Od roku 2017 studia stacjonarne na kierunku fizjoterapia, prowadzone są jako jednolite, pięcioletnie studia magisterskie (Dz.U. 2016 poz. 1596). Zgodnie z Ustawą z Dz. U. 2015 poz.1994 zawód fizjoterapeuty jest zaliczany do zawodów medycznych. Absolwent kierunku Fizjoterapia uzyskuje kwalifikacje do pracy z dorosłymi i dziećmi niepełnosprawnymi oraz cierpiącymi na różne dysfunkcje.
Celem kształcenia jest przygotowanie studenta do pracy w zawodzie fizjoterapeuty w placówkach o różnym profilu świadczeń m.in.: w publicznych, samorządowych i niepublicznych placówkach służby zdrowia (szpitale, specjalistyczne przychodnie, poradnie i gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, ośrodki i sanatoria), ośrodkach dla osób niepełnosprawnych, klubach sportowych, zakładach pracy chronionej i warsztatach terapii zajęciowej, jednostkach gospodarczych prowadzących działalność prozdrowotną i ośrodkach sportowo-rekreacyjnych, a także uzdrowiskach, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach, fitness-klubach, ale również domach opieki społecznej, fundacjach, stowarzyszeniach.
Kandydat do zawodu fizjoterapeuty powinien przede wszystkim posiadać predyspozycje do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Dobra sprawność fizyczna i znajomość ergonomii pracy fizjoterapeuty mają znaczący wpływ na wysoką jakość wykonywanej terapii. Empatia, zrozumienie, wrażliwość w komunikacji mają kluczowe znaczenie w skuteczności działań fizjoterapeutycznych. Umiejętność współpracy w grupie ułatwia pracę w teamie terapeutycznym i podejmowanie zintegrowanych decyzji diagnostyczno-terapeutycznych.
Na kierunku fizjoterapia realizowane są zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, seminaria, zajęcia praktyczne) i praktyki zawodowe. Praktyki zawodowe realizowane są jako praktyki międzysemestralne w trakcie trzech lat studiów: praktyka w pracowni fizykoterapii, praktyka w pracowni kinezyterapii, praktyka w zakresie fizjoterapii klinicznej. Po ósmym semestrze studiów realizowana będzie praktyka fizjoterapeutyczna, którą będzie student samodzielnie wybierał spośród: praktyka w fizjoterapii klinicznej w dysfunkcjach układu ruchu, praktyka w fizjoterapii w chorobach wewnętrznych, praktyka w fizjoterapii w wieku rozwojowym. Na dziesiątym semestrze odbędzie się praktyka w fizjoterapii klinicznej. Miejscem odbywania praktyk są m.in. placówki medyczne, z którymi podpisano stosowne porozumienia tj.: Szpital Specjalistyczny im. Stanisława Staszica w Pile, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu, 10 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Wałczu, Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Trzciance, Wielkopolski Specjalistyczny Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy im. dr Władysława Biegańskiego w Chodzieży, Hipomedical Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji „Zabajka” w Złotowie, Hipomedical 2 Ośrodek Rehabilitacji Dzieci „Zabajka 2” Złotów, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy SP ZOZ „Leśna Ustroń” w Tucznie.
Po ukończeniu kształcenia w zakresie studiów absolwent otrzymuje tytuł magistra i zobowiązany jest przystąpić do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego (Dz.U. 2015 poz.1994).
SYLWETKA ABSOLWENTA
Wykształcenie i przygotowanie zawodowe fizjoterapeuty spełnia wymagania obowiązujące w ochronie zdrowia (DZU.2019.161.0001573).
Absolwent studiów kierunku fizjoterapia:
- posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do kształtowania, podtrzymywania i przywracania sprawności i wydolności osób w różnym wieku, utraconej lub obniżonej wskutek różnych chorób bądź urazów,
- potrafi brać udział w rozpoznawaniu potrzeb zdrowotnych i edukacyjnych pacjenta,
- potrafi wykonywać zabiegi fizjoterapeutyczne w sposób bezpieczny i efektywny,
- zna sposoby kształtowania sprawności i wydolności fizycznej pacjenta na poziomie optymalnym,
- potrafi usprawniać osoby w różnym wieku celem zapobiegania niepełnosprawności,
- zna sposoby promowania prozdrowotnych zachowań u pacjentów oraz ich rodzin,
- potrafi komunikować się z pacjentem, z poszanowaniem jego godności,
- przyjmuje i akceptuje odpowiedzialność za sprawność pacjenta, a ponadto posiada wiedzę z przedmiotów tworzących podstawę naukową fizjoterapii,
- rozumie potrzebę ciągłego rozwoju i doskonalenia zawodowego,
- potrafi pracować w zespole oraz rozumie potrzebę utrzymywania sprawności i wydolności fizycznej pozwalającej na prowadzenie i demonstrowanie ćwiczeń leczniczych,
- potrafi wyjaśnić pacjentowi rolę i wpływ zabiegów na organizm,
- potrafi kontrolować efektywność postępowania fizjoterapeutycznego.
Absolwent posiada znajomość języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy i umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku studiów.
Absolwent uzyskuje tytuł magistra (dyplom ukończenia jednolitych studiów magisterskich), by móc pozyskać prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty zobowiązany jest przystąpić do Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego uzyskując ocenę pozytywną (Dz. U. 2015 poz. 1994). O przyjęcie na studia mogą ubiegać się osoby, które ukończyły szkołę średnią/ponadgimnazjalną i uzyskały pozytywny wynik z egzaminu maturalnego.
MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW
Biuro Obsługi Kierunków Medycznych - bud. B, parter, p. 6
tel. 67 352 26 93
WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW
Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:
- podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
- kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
- kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
- zaświadczenie lekarskie wystawione przez lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do studiów na obranym kierunku,
- aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
- dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
- w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
- oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
- w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).
UWAGI DOTYCZĄCE ZAŚWIADCZEŃ LEKARSKICH
Od kandydatów ubiegających się o przyjęcie na kierunek fizjoterapia wymagane jest zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia studiów (zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019 - Dz.U. z 2019 r. poz. 1651) wystawione przez lekarza medycyny pracy.
Badania kandydatów wykonywane są bezpłatnie na podstawie imiennego skierowania wystawionego przez uczelnię w Wielkopolskim Centrum Medycyny Pracy w Pile.
Wielkopolskie Centrum Medycyny Pracy
Al. Wojska Polskiego 49 a
64-920 Piła
Godziny przyjęć: 8.00 – 12.30
ZASADY KWALIFIKACJI
Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:
- zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożenie w terminie kompletu dokumentów.
Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.
Na kierunku fizjoterapia konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: biologia, chemia lub fizyka, jeżeli nie ma chemii.
O przyjęciu na I rok jednolitych studiów magisterskich decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.
Nowa Matura
W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:
- poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
- poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt
Stara Matura
W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:
dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:
- 3 = 66%,
- 4 = 83%,
- 5 = 100%.
dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:
- 2 = 66%,
- 3 = 75%,
- 4 = 84%,
- 5 = 92 %,
- 6 = 100%.
Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<