Rekrutacja na studia I, II stopnia i SJM 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Elektrotechnika

Szczegóły
Kod ELE-SL
Jednostka organizacyjna Katedra Elektrotechniki
Kierunek studiów Elektrotechnika
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 60
Czas trwania 3,5 roku, 7 semestrów
Adres komisji rekrutacyjnej Podchorążych 10, 64-920 Piła
Godziny otwarcia sekretariatu Od godziny 8:00 do godziny 15:00
Adres WWW https://elektrotechnika.ans.pila.pl
Wymagany dokument
  • Świadectwo dojrzałości (matura) lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

ELEKTROTECHNIKA – STACJONARNE I stopnia

OPIS KIERUNKU STUDIÓW

Elektrotechnika jest kierunkiem z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, który swoim zakresem obejmuje zagadnienia związane z wytwarzaniem, przesyłaniem oraz przetwarzaniem energii elektrycznej. Specyfiką kierunku oferowanego w ANS w Pile jest jego interdyscyplinarność. Bardzo szeroki zakres treści przekazywanych podczas zajęć dydaktycznych daje absolwentom możliwość zatrudnienia nie tylko na stanowiskach wprost związanych z elektrotechniką, ale też informatyką, elektroniką czy automatyką.

Program studiów obejmuje zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, projekty i seminaria), oraz 1080 godzin praktyki zawodowej. Ponadto w ramach kierunku prowadzone są wielokrotnie nagradzane studia w formie dualnej - kształcenie praktyczne z udziałem podmiotów zewnętrznych obejmujące 600 godzin praktycznych. Studenci biorący udział w studiach dualnych wykonują zadania inżynierskie na rzecz wybranego podmiotu, za które otrzymują wynagrodzenie.  

Starannie przygotowany program studiów stanowi trafną odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Ukończenie studiów na kierunku elektrotechnika w ANS w Pile pozwala absolwentom niemal natychmiast znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie, co od lat potwierdzane jest poprzez monitorowanie losów absolwentów.

Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek. Specjalności wybierane są w dalszym toku studiów (po 4 semestrze studiów) i uruchomione zostaną w przypadku zainteresowania przez określoną ilość studentów.

 

SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU:

Odnawialne Źródła Energii

Program specjalności obejmuje zagadnienia związane z wytwarzaniem i przesyłaniem energii z odnawialnych źródeł, ich ekologią i bezpieczeństwem oraz naukę projektowania systemów z odnawialnymi źródłami energii. Potrzeba wprowadzenia tej specjalności wynika z coraz większego stosowania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych oraz w małych przedsiębiorstwach. W ramach studiów studenci nabywają umiejętności praktycznych w zakresie odnawialnych źródeł energii podczas specjalistycznych praktyk zawodowych, warsztatów specjalizacyjnych, w trakcie realizacji projektu przeddyplomowego, którego tematyka związana jest z pisaną pracą inżynierską. Prognozuje się, że z roku na rok specjaliści z tej dziedziny będą coraz częściej poszukiwani, a analiza losów absolwentów pozwala stwierdzić, że osoby które ukończyły specjalność Odnawialne Źródła Energii doskonale radzą sobie na rynku wykonując prace projektowe, serwisowe, montażowe w zakresie źródeł produkujących energię ze źródeł odnawialnych.

Systemy Automatyki i Elektroniki

Program specjalności nawiązuje do kierunku automatyka i robotyka, czyli zawiera przedmioty związane z elementami i urządzeniami stosowanymi w automatyce, podstawami robotyki, inteligentnymi instalacjami elektrycznymi oraz elementami cyfrowego przetwarzania sygnałów. Tworząc tę specjalność kierowano się oczekiwaniem pracodawców w regionie, którzy wykazywali potrzebę zatrudnienia zarówno inżyniera elektryka, jak i inżyniera automatyka. W ramach studiów studenci nabywają umiejętności praktycznych w zakresie systemów automatyki i elektroniki podczas specjalistycznych praktyk zawodowych, warsztatów specjalizacyjnych, w trakcie realizacji projektu przeddyplomowego, którego tematyka związana jest z pisaną pracą inżynierską. Na specjalności Systemy Elektroniki i Automatyki prace inżynierskie bardzo często realizowane są na zlecenie lub przy udziale przedstawicieli lokalnego przemysłu. Absolwenci kierunku elektrotechnika o specjalności Systemy Automatyki i Elektroniki cieszą się dużą renomą wśród regionalnych pracodawców.

Elektromobilność

Specjalność elektromobilność związana jest z bardzo dynamicznie rozwijającym się transportem niskoemisyjnym. W ramach przedmiotów specjalnościowych student kierunku elektrotechnika nabywa kompetencji w zakresie znajomości napędów elektrycznych, układów elektrycznych i elektronicznych, układów pomiarowych i sensoryki oraz rozwiązań konstrukcyjnych elektrycznych środków transportu. Analizy lokalnego, jak i krajowego rynku pracy, a także konieczność podążania za trendami rozwojowymi w branży elektrycznej stanowiły podstawę do utworzenia specjalności związanej z elektromobilnością. W ramach studiów studenci zdobywają doświadczenie oraz umiejętności praktyczne podczas specjalistycznych praktyk zawodowych, warsztatów specjalizacyjnych oraz w trakcie realizacji projektu przeddyplomowego, którego tematyka związana jest z pisaną pracą inżynierską. Przewiduje się, że absolwenci specjalności znajdą zatrudnienie m.in. jako specjaliści z zakresu diagnostyki i projektowania układów sterowania elektrycznymi środkami transportu.     

 

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent kierunku elektrotechnika jest przygotowany do rozwiązywania złożonych problemów w dziedzinie szeroko pojętej elektrotechniki z zastosowaniem nowoczesnej techniki informatyczno-elektronicznej. Studia pierwszego stopnia – inżynierskie, zapewniają absolwentowi teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, automatyki, informatyki technicznej, komputerowych systemów pomiarowych i odnawialnych źródeł energii (w zależności od specjalności).

Absolwenci kierunku elektrotechnika znajdują zatrudnienie w przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, elektromechanicznym, energetycznym, w utrzymaniu produkcji wielkich zakładów przemysłowych, w małych firmach zajmujących się ogólnie rozumianym sprzętem elektrycznym, czy wreszcie zakładają własną działalność gospodarczą, zajmując się dystrybucją, wykonawstwem i serwisem.

Szczególnym zainteresowaniem pracodawców cieszą się absolwenci specjalności SAiE, chętnie zatrudniani przy obsłudze robotów, czy też urządzeń automatyki, a specjalności OZE - w energetyce odnawialnej.

Wysokie umiejętności praktyczne absolwentów kierunku elektrotechnika, stają się podstawą szybkiej kariery zawodowej. Wielu z nich podejmuje studia magisterskie, wielu podnosi swoje kompetencje zawodowe na stypendiach i kursach zagranicznych. Daje to powody do szybkich awansów na wyższe stanowiska oraz osiągania wyższych zarobków.

 

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Biuro Obsługi Kierunku - bud. J, I piętro, p. 120

tel. 67 352 26 12

 

WYMAGANE DOKUMENTY

Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:

  1. podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  2. kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
  3. kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
  4. aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
  5. dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
  6. w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
  7. oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
  8. w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).

ZASADY KWALIFIKACJI

Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:

  1. zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  2. złożenie w terminie kompletu dokumentów.

Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.

Na kierunku elektrotechnika konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: matematykafizyka lub chemia, jeżeli nie ma fizyki.

O przyjęciu  na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.

Nowa Matura

W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:

  1. poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
  2. poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt

Stara Matura

W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:

dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:

  • 3 = 66%,
  • 4 = 83%,
  • 5 = 100%.

dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:

  • 2 = 66%,
  • 3 = 75%,
  • 4 = 84%,
  • 5 = 92 %,
  • 6 = 100%.

 Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<