Rekrutacja na studia I, II stopnia i SJM 2024/2025

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Ekonomia

Szczegóły
Kod EKO-SL
Jednostka organizacyjna Katedra Ekonomii
Kierunek studiów Ekonomia
Forma studiów Stacjonarne
Poziom kształcenia Pierwszego stopnia
Profil studiów praktyczny
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 80
Czas trwania 6 semestrów, 3 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Podchorążych 10, 64-920 Piła
Godziny otwarcia sekretariatu Od godziny 8:00 do godziny 15:00
Adres WWW https://ekonomia.ans.pila.pl
Wymagany dokument
  • Świadectwo dojrzałości (matura) lub dokument równoważny
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

(pokaż minione tury)

EKONOMIA – studia stacjonarne I˚ licencjackie

OPIS KIERUNKU STUDIÓW

Studia na kierunku ekonomia  to kompendium wiedzy z zakresu: praw ekonomii i umiejętności stosowania ich w praktyce zawodowej, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa pracy, szeroko rozumianego prawa gospodarczego, rachunkowości, sprawozdawczości finansowej i umiejętności sporządzania analiz finansowych oraz ich wykorzystania w praktyce, możliwości stosowania szeroko rozumianej wiedzy ekonomicznej w pracy samorządowej, oraz umiejętności posługiwania się nowoczesną techniką komputerową.

W programie studiów duży nacisk położono na zajęcia o charakterze praktycznym (m.in. ćwiczenia, laboratoria, projekty), zaplanowano wykorzystywanie szerokiego zakresu oprogramowania komputerowego, szczególnie podczas zajęć na poszczególnych specjalnościach (np. STATA, Optima).

Istotne jest, iż na kierunku ekonomia zajęcia prowadzone są przede wszystkim przez nauczycieli-praktyków, jak również, przez przedstawicieli lokalnego otoczenia biznesu.

Studenci kierunku ekonomia uczestniczą w praktykach zawodowych w wymiarze 960 godzin w całym toku studiów. Studenci mogą podjąć kształcenie w ramach studiów dualnych realizowanych wspólnie z firmą Signify Poland sp. z o.o. od 3 semestru studiów pierwszego stopnia. Od 2019 roku studenci kierunku ekonomia mogą, w ramach umowy partnerskiej z Centrum Informacji Księgowej, przystąpić do egzaminu C.I.K. i uzyskać Certyfikat Księgowy C.I.K.

Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek, specjalności wybierane są po pierwszym semestrze. Specjalność jest uruchamiana w przypadku zainteresowania co najmniej 15 studentów.

Po uzyskaniu tytułu licencjata absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia.

 

SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU

Rachunkowość i doradztwo podatkowe

Studia zaznajamiają także z problematyką analizy ekonomicznej i finansowej przedsiębiorstw, jednostek administracji państwowej i samorządowej we współczesnej gospodarce rynkowej, funkcjonującej w obrębie struktur krajowych i europejskich. 

Zakres przedmiotowy studiów daje możliwość uzyskania wiedzy teoretycznej i praktycznej na poziomie umożliwiającym późniejsze wykonywanie zawodu doradcy podatkowego (po zdaniu egzaminu państwowego w tym zakresie). Doradca podatkowy to zawód bardzo poszukiwany na rynku pracy.

Po uzyskaniu licencji państwowej doradca podatkowy może wykonywać wolny zawód w samodzielny sposób reprezentując swoich klientów przed sądami powszechnymi.   

Absolwent interdyscyplinarnych studiów z zakresu rachunkowości i doradztwa podatkowego to ekonomista o wykształceniu na podłożu z zakresu rachunkowości, prowadzenia ksiąg podatkowych oraz analizy finansowej (podatkowej) i prawa administracyjnego. Interdyscyplinarny, bo posiadający także wiedzę i umiejętności z prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego oraz analizy finansowej (podatkowej).

Celem studiów jest przygotowanie specjalistów z zakresu rachunkowości finansowej, zarządczej i budżetowej jednostek krajowych, jak i zagranicznych, analizy ekonomicznej i finansowej oraz doradztwa podatkowego i finansowego osób fizycznych i prawnych.

Absolwent jest przygotowany do kontynuowana kształcenia na studiach magisterskich.

Ekonomia menedżerska

Ekonomia menedżerska to specjalność, która obejmuje praktyczną wiedzę z zakresu ekonomii i finansów oraz zarządzania przedsiębiorstwem, w tym planowania jego działalności w warunkach ryzyka strategicznego i operacyjnego, podejmowania decyzji, co do kierunków i rozmiarów działalności. Student specjalności dowie się w jaki sposób zarządzać kapitałem ludzkim i jak prowadzić działalność w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, zrozumie koncepcję ekologiczną firmy. Pozna kluczowe aspekty psychologii w biznesie wraz z technikami jej wykorzystania. Zostanie zaznajomiony z zasadami polityki rachunkowości, którymi winny posługiwać się małe i średnie przedsiębiorstwa, wykorzystując przy tym znajomość prawa gospodarczego, podatkowego i finansowego.

Student ma szansę na zdobycie umiejętności w zakresie komunikacji z rynkiem, nowoczesnych technik marketingowych, badań i analizy rynku. Posługuje się wiedzą prawniczą niezbędną do założenia i efektywnego prowadzenia działalności gospodarczej. Zna pojęcie ryzyka gospodarczego i wie jak nim zarządzać.

Absolwent posiada znajomość co najmniej jednego języka obcego, swobodnie posługuje się terminologią w zakresie ekonomii, finansów, prawa gospodarczego i informatycznej obsługi działalności gospodarczej. Istotne jest, iż w planie studiów dominują zajęcia o charakterze praktycznym, co pozwala zdobyć wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne na współczesnym rynku pracy.

Absolwenci specjalności mogą z powodzeniem objąć stanowiska menedżerów, kierowników w przedsiębiorstwach czy instytucjach rządowych, regionalnych i pozarządowych, wspinając się na sam szczyt drabiny hierarchii pozycji zawodowej. Z powodzeniem mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.

Absolwent jest przygotowany do kontynuowana kształcenia na studiach magisterskich.

 

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach menadżerów, kierowników działów analitycznych, agencjach badań rynków, bankach, firmach ubezpieczeniowych, biurach maklerskich, urzędach publicznych, jednostkach samorządowych, a także w roli asystentów kierownictwa oraz analityków biznesu. Mogą być także zatrudnieni w charakterze księgowych w biurach rachunkowych, przedsiębiorstwach oraz w charakterze konsultantów w zespołach i firmach doradczych, zajmujących się wdrażaniem i  eksploatacją informatycznych systemów zarządzania w organizacjach gospodarczych. Po uzyskaniu tytułu licencjata absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach II-go stopnia.

Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy licencjata (dyplom ukończenia studiów I stopnia).

 

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Biuro Obsługi Kierunku - bud. B, II piętro, p. 211

tel. 67 352 26 11

 

WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW

Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:

  1. podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  2. kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
  3. kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
  4. aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
  5. dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
  6. w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
  7. oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
  8. w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).

ZASADY KWALIFIKACJI

Warunkiem dopuszczenia do postępowania kwalifikacyjnego kandydatów jest:

  1. zarejestrowanie się w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
  2. złożenie w terminie kompletu dokumentów.

Postępowanie kwalifikacyjne na studia pierwszego stopnia obejmuje konkurs świadectw dojrzałości.

Na kierunku ekonomia konkurs świadectw obejmuje oceny na świadectwie dojrzałości z następujących przedmiotów: matematyka, geografia.

O przyjęciu  na I rok studiów pierwszego stopnia decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalane na podstawie sumy punktów uzyskanych podczas postępowania kwalifikacyjnego, w ramach ustalonego limitu przyjęć na dany kierunek i formę studiów.

Nowa Matura

W postępowaniu kwalifikacyjnym przyznaje się punkty za oceny na świadectwie dojrzałości. U kandydatów, którzy zdawali egzamin maturalny tzw. „nową maturę” wyniki egzaminu maturalnego przeliczane są w następujący sposób:

  1. poziom podstawowy 1% = 1 pkt,
  2. poziom rozszerzony 1%= 1,5 pkt

Stara Matura

W przypadku kandydatów, którzy zdawali egzamin dojrzałości tzw. „starą maturę” przelicza się oceny na punkty procentowe będące odniesieniem do egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym. Sposób przeliczania ocen jest następujący:

dla osób, które mają ocenę w skali 2-5:

  • 3 = 66%,
  • 4 = 83%,
  • 5 = 100%.

dla osób, które mają ocenę w skali 1-6:

  • 2 = 66%,
  • 3 = 75%,
  • 4 = 84%,
  • 5 = 92 %,
  • 6 = 100%.

 Szczegółowe warunki i tryb rekrutacji na I rok studiów w roku akademickim 2024/2025, znajdują się na stronie >>LINK<<